Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Dlaczego lokaty mogą być opłacalne?

Lokata kojarzy się z inwestowaniem, które nie przynosi jakichś ogromnych zysków, chociażby w porównaniu z inwestowaniem na giełdzie. Jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe. Jednak lokaty bankowe powinny się również kojarzyć z czymś, co niesie ze sobą bardzo małe ryzyko, więc zysk jest niemal pewny, a wpłacony kapitał bezpieczny. Oprócz tego lokata bankowa nie wymaga znajomości inwestowana – tymi sprawami zajmują się specjaliści z danego banku. Wejdź i sprawdź tutaj - ranking lokat bankowych i sprawdź kto daje najwyższy procent.

Szeroka oferta lokat

Jeśli chodzi o dostępność ofert, to jest ona bardzo duża. Wpływa na to zarówno obecność na rynku wielu banków oferujących lokaty, jak i to, że każdy bank oferuje kilka różnych rodzajów lokat. Jest to duża korzyść dla klienta, ponieważ może on wybrać taki rodzaj lokaty, który mu będzie najbardziej odpowiedni oraz ofertę takiego banku, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Co możemy znaleźć pośród różnych rodzajów lokat? Lokaty różnią się przede wszystkim długością trwania. Mogą zatem lokaty krótkoterminowe, czyli na przykład miesięczne, kwartalne, czy półroczne, jak i lokaty długoterminowe, na przykład dwu, czy trzyletnie. Wybór będzie w dużej mierze uzależniony od tego, czy chcemy podjąć środki z lokaty we wcześniejszym, czy w późniejszym terminie. Generalnie nie można tego zrobić przed upływem terminu danej lokaty, dlatego też ten aspekt musi być dobrze przemyślany i wzięty pod uwagę. Inny podział lokat, jaki można zastosować, to ten na lokaty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem. Każda z nich ma swoje zalety. Lokaty z oprocentowaniem stałym, jak sama nazwa wskazuje to takie, w których oprocentowanie jest niezmienne przez cały okres trwania lokaty, a więc nie podlega wahaniom wywołanym przez zmiany stóp procentowych, czyli zabezpiecza przed mniejszymi zyskami w przypadku obniżenia stóp. Lokaty z oprocentowaniem zmiennym są bardziej ryzykowane jeśli chodzi o ten aspekt, ale trzeba wziąć pod uwagę to, ze zmiany stóp procentowych mogą iść w przeciwnym kierunku, co wpłynie na zwiększenia oprocentowania, więc zmienne oprocentowaniem lokaty to również szansa na większy zysk.

Inne lokaty

Banki oferują również inne, bardziej „niestandardowe” typy lokat, a mianowicie lokaty podwójne oraz walutowe. Walutowe to oczywiście takie, w których rozliczenia odbywają się w obcej walucie, na przykład we frankach szwajcarskich. Lokata taka może być bardzo opłacalna dla niektórych osób, ale niesie tez pewne ryzyko związane ze zmiana kursów walut. Jeśli zaś chodzi o lokaty podwójne, to w tych środki wpłacane przez klienta są dzielone na dwie części, z których jednak jest inwestowana, tak jak w każdej innej lokacie, zaś druga inwestowana jest z większym ryzykiem przez co może przynosić większe zyski.

Wygoda w zakładaniu lokat

Najważniejsze są oczywiście podstawowe cechy lokat, takie, jak te wpływające na wysokość zysku. Jednak oprócz tego ważne są tez inne udogodnienia oferowane przez banki, chociażby takie, jak możliwość założenia lokaty przez internet, czy też kontrolowanie jej stanu poprzez serwis bankowości online. Nie są to może cechy najistotniejsze, ale mogą przyczynić się do wyboru danej lokaty, ponieważ w wygodny sposób i na bieżąco pozwalają mieć wszystko pod kontrolą.

 
13 01 15 - 09:12 | | Default