Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Podstawowe inwestycje w gospodarstwach domowych

Gospodarstwa domowe na terenie kraju posiadają niesamowicie niską ilość oszczędności. Większość ludzi funkcjonuje w oparciu o długoterminowe kredyty, zobowiązania hipoteczne lub konsumenckie. Kredyt oczywiście to też pewnego rodzaju inwestycja, chociaż obciążona niesamowitym ryzykiem. Na podstawie kredytu jesteś w stanie sfinansować bardzo duży zakup, który potencjalnie może zyskać na wartości umożliwiając spłatę zobowiązania wraz z odsetkami, chociaż taka korzyść występuje niezwykle rzadko. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z potencjału budowania inwestycji w gospodarstwie domowym. Co zatem można zrobić, aby powiększyć wartość posiadanego majątku, a przy tym nie narazić się na niesamowite ryzyko decyzyjne? Artykuł przedstawi krok po kroku kilka interesujących rozwiązań dopasowanych do standardów krajowej gospodarki.

Omówienie klasycznych instrumentów oszczędnościowych w gospodarstwie domowym

Gospodarstwa domowe klasycznie sięgają po lokaty bankowe zakładane w okresach promocyjnych, przy wysokich stopach procentowych. Oczywiście lokatę bankową warto posiadać w portfelu oszczędnościowym, nawet jako wsparcie płynności, ale nie należy ograniczać się tylko do konkretnej oferty banku detalicznego, ale dywersyfikować lokaty zgodnie z ideą poszukiwania możliwie najwyższego oprocentowania. Jeżeli jednak masz duże kwoty do dyspozycji, przekraczające zwyczajowo sto tysięcy złotych wtedy możesz poszukać banku wspierającego klientów klasy premium lepszymi ofertami, także w zakresie oszczędnościowym. Przy oddawaniu do dyspozycji bankowi stosunkowo większych kwot jesteś w stanie wynegocjować podniesienie oprocentowania. To dobra wiadomość dla gospodarstw domowych, które przyjmują do wiadomości tylko użytkowanie lokat bankowych. Mogą zatem zbierać dalej pieniądze, agregować kapitał, a tym samym wejść w obsługę premium. Jeżeli brakuje ci wiele oszczędności, aby osiągnąć ten stan skonsultuj się z bliższą rodziną lub połącz oszczędności wspólnie ze znajomymi, przyjaciółmi, itp. Taka strategia sprawdza się coraz częściej.

Podejmowanie ryzyka długoterminowego ma rację bytu

Gospodarstwa domowe powinny rozumieć też aspekt inwestycji w nieruchomości, akcje, obligacje, pożyczki społecznościowe. To najpopularniejsze narzędzia pomnażania kapitału, w trochę bardziej ryzykownej wersji. Akcje spółek dywidendowych mogą zapewniać ci wypłatę dywidendy raz do roku, pożyczki społecznościowe pozwolą natomiast dawać kapitał na procent kredytobiorcom prywatnym, bez potrzeby wydawania dużych sum. Warto zatem przekazywać kapitał tam, gdzie będzie on generował pewnego rodzaju renty i to długoterminowo. Dzięki temu nie będziesz musiał szybko zamykać pozycji, ale po prostu cieszyć się systematycznymi zyskami przeznaczanymi, np. na standardową konsumpcję. Dzięki temu normalnie zaoszczędzisz pensję, a potrzeby spełnisz odsetkami. To jedno z najlepszych podejść, jeżeli chodzi o przedłużanie wartości każdej inwestycji.

 
16 04 15 - 10:41 | | Default