Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Umowa o kredyt konsumencki – na co warto zwrócić uwagę?

Przy podpisywaniu umowy o kredyt konsumenci warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które pozwolą ci zabezpieczyć maksymalnie własne interesy. Niestety wiele instytucji nadużywa niektórych norm, a co za tym idzie narażasz się na duże konsekwencje ekonomiczne. W artykule poznasz najważniejsze aspekty bezpiecznego podpisywania umowy kredytowej.

Kluczowe aspekty przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego

Kredytobiorca musi widzieć w umowie dosłownie wszystkie koszty, jakie poniesie przy długoterminowej współpracy z pożyczkodawcą. Każdy kredytodawca jest zobowiązany przepisami do podawania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, a także innych informacji, chociażby związanych z ewentualnymi kosztami ubezpieczenia. Klienta nie można oszukiwać pod względem kosztów. Takie oszustwa to najczęściej powód do szybkiego rozwiązania umowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet ustawa o kredyt konsumenci zaznacza, aby każdego kredytobiorcę sprawdzać pod względem ryzyka. Dlaczego? Instytucje finansowe nie mogą pozwolić sobie na współpracę z niepewnymi podmiotami, ponieważ to zagraża stabilności całej gospodarki. Akcja kredytowa to ważne narzędzie pobudzania ekonomicznego kraju. Ocena ryzyka kredytowego odbywa się nawet w parabankach, chociaż zazwyczaj na nieco prostszych zasadach, bardziej akceptowalnych. Banki detaliczne nie akceptują praktycznie żadnego ryzyka. Trzeba zatem wiedzieć, do kogo zgłosić się po pieniądze, aby nie stracić czasu. Dbałość o pozytywną zdolność kredytową to zatem niezwykle istotna kwestia przy podpisywaniu umowy na rozsądnych warunkach cenowych. Kredytodawca przy odmowie udzielenia kredytu musi zaznaczyć, dlaczego tak się dzieje. Otrzymujesz zatem dobrą wskazówkę, nad czym warto w przyszłości popracować.

Odpowiedzialność pożyczkodawcy i najważniejsze prawa kredytobiorcy

Umowa o kredyt konsumencki ma każdorazowo dwa tygodnie wypowiedzenia. Nie musisz również wpisywać celu, na jaki pozyskujesz kredyt. Z reguły jednak celowe kredyty charakteryzują się bardziej konkurencyjnymi warunkami pozyskania, ze względu na nieco mniejsze ryzyko. W umowie powinny znaleźć się również dane doradcy, z którym rozmawiasz. Wiesz zatem, kto bierze odpowiedzialność w imieniu pożyczkodawcy. To twój bezpośredni kontakt w razie wystąpienia problemów. Ustawa o kredycie konsumenckim, a także prawo bankowe to podstawowe dokumenty do poznania przed wyjściem do popularnego pożyczkodawcy. Czy zapoznasz się praktycznie z rozwiązaniami przedstawionymi w artykule? Pamiętaj, aby nigdy nie ryzykować podpisywania nieuczciwej umowy.

 
04 10 16 - 16:42 | | Default