Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Zakończenie lokaty

Każda lokata wcześniej czy później się kończy. Jeżeli podpisujemy umowę o założenie takiej lokaty z bankiem zawsze wyznaczony jest termin zakończenia takiej lokaty. Oznacza to, że po tym terminie środki z naszej lokaty zostaną przelane na nasze konto, będzie można je wypłacić, będzie można wypłacić sam zysk lub też przedłużyć lokatę o kolejne miesiące. Na takie przedłużenie decyduje się bardzo dużo klientów banku. Umowa zawierana z instytucją finansową jest wiążąca. Mówi jednak także, że pieniążki z własnej lokaty można wypłacić w dowolnym momencie trwania lokaty – nawet jeżeli jeszcze się ona nie zakończyła. Są to nasze pieniądze i musimy mieć do nich dostęp w każdej chwili.

Są jednak i tacy klienci, którzy cierpliwie czekają do dnia zakończenia lokaty, by wypłacić swoje oszczędności. Wówczas ich zysk z takiej lokaty jest większy. A zależy nam na tym, by taki zysk był jak najwyższy, byśmy jak najwięcej zarobili pożyczając pieniądze bankowi – zakładając lokatę. Są jednak i takie momenty, takie wydatki, których nie da się zaplanować.

Założenie lokaty

Założenie lokaty jest bardzo proste. W dobie Internetu i elektronicznych kont nawet nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy zaledwie kilka chwil, by swoje pieniądze mądrze i bezpiecznie ulokować na lokacie. Oczywiście drugą możliwością jest pójście do banku i tam podpisanie odpowiedniej umowy.

Taka wizyta trwa zdecydowanie dłużej niż samodzielne zakładanie lokaty. Jednak również jest to kilka minut. Wiele osób takie lokaty zakłada. Czasami są one na niewielkie kwoty, czasami wręcz przeciwnie – na lokaty wpłacane są kolosalne sumy. Pozwolić sobie na to mogą szczególnie dobrze prosperujące firmy mające oszczędności. Dla nich nie jest nowością zakładanie wielomilionowych lokat. Jeżeli mamy jakieś oszczędności, nawet niewielkie powinniśmy je umieszczać na lokatach. To bardzo bezpieczny sposób na chronienie swoich pieniędzy, ale zarazem na zarobienie pieniędzy, czasami niewielkich ale zawsze są to jakieś zyski. A jeżeli są jakiekolwiek zyski wówczas warto inwestować, warto posiadać lokaty, przedłużać je.

Odnowienie lokaty

Każda zakładana przez nas lokata ma określony termin, po którym pieniążki z niej są wypłacane lub przelewane na konto – w zależności od woli klienta. Jeżeli oszczędności mogą w dalszym ciągu leżeć na takiej lokacie, nie są nam w danym momencie potrzebne wówczas z powodzeniem lokata może zostać przedłużona lub odnowiona. Takie odnowienie lokaty oznacza, że pieniądze nadal będą na oprocentowanym rachunku – na lokacie.

W banku taka lokata to po prostu dodatkowy rachunek klienta. Lokaty są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż rachunki oszczędnościowe. Taki zysk to niejako rekompensata za pożyczenie pieniędzy bankowi. A przecież lokowanie oszczędności na lokacie to nic innego, jak właśnie udostępnienie ich bankowi, to wprowadzenie ich do obiegu. Nasze pieniądze będące na lokacie zawsze, w dowolnej chwili możemy wycofać, wypłacić. Jeżeli jednak nie mamy takiej potrzeby, jeżeli w danej chwili nie są nam one potrzebne lepiej, gdy pozostaną one na lokacie. Wówczas nasze oszczędności zarabiają. Czasami są to niewielkie zyski jednak nawet wówczas jest to dla nas opłacalne.

Zerwanie lokaty

Wiele z nas ma w banku lokaty. Są one bardzo różne – zakładane na krótszy okres czy na dłuższy, na wysokie kwoty czy na niskie. Są to nasze oszczędności i to my dysponujemy nimi, to my podejmujemy decyzję, co z nimi zrobić, w co zainwestować. A przecież inwestujemy różnie. Założenie lokaty to także inwestycja. I to bardziej opłacalna niż gdyby pieniądze leżały na niskooprocentowanym koncie bankowym. Dlatego też wiele osób wszystkie swoje oszczędności lokuje właśnie na lokatach. Czasami takich lokat mamy nawet kilkanaście.

Mamy takie prawo, takie możliwości. Mamy jednak możliwość, by pieniądze z lokaty wypłacić w dowolnej chwili. Nawet jeżeli oznaczałoby to zerwanie lokaty. A takie zerwanie oznacza wypłatę oszczędności przed założonym czy też narzuconym terminem, o którym mowa jest w umowie lokaty. Lokaty są przecież terminowe – jedno, dwu, trzymiesięczne. Za takie zerwanie lokaty nic nam nie grozi. Bank nie ma prawa odmówić nam wypłaty pieniędzy. W zależności, jak mówi umowa lokaty za zerwanie lokaty możemy ponieść jedynie straty finansowe w postaci utraty zysku z takiej lokaty.

 
02 10 18 - 13:57 | | Default
Użyte znaczniki: , , , ,