Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Jak dobrze analizować lokaty bankowe?

Inwestorzy indywidualni najczęściej posługują się lokatami bankowymi, aby zabezpieczyć przed inflacją część kapitału. Lokata bankowa zapewnia całkiem niezłą dywersyfikację, szczególnie przy wykorzystaniu depozytów promocyjnych w większości banków detalicznych. Jak jednak zwiększyć szanse na założenie naprawdę optymalnej lokaty bankowej i nie popełnić przy tym żadnych błędów oszczędnościowych? Poniżej znajdziesz krótki poradnik dedykowany początkującym i nieco bardziej zaawansowanym inwestorom.

Przede wszystkim lokaty bankowe mocno się różnicują. Nie należy nigdy podchodzić przy porównywaniu lokat bankowych tylko do oprocentowania nominalnego, raczej wartości marketingowej, ale do oprocentowania realnego. Z czego wynika oprocentowanie realne lokaty bankowej? Otóż od oprocentowania nominalnego musisz odjąć aktualny poziom inflacji, a także poziom opodatkowania wynoszący w kraju 19%, co jest wartością bardzo dużą, wręcz nieopłacalną. Na razie nie ma żadnych prac nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, ale ten jest automatycznie odprowadzany przez banki detaliczne i trafia do budżetu państwa. Dobra analiza lokat bankowych zakłada oprocentowanie realne, ponieważ to wartość nadrzędna, jeżeli chcesz właściwie ochronić oszczędności przed inflacją. Nie ma po prostu innej możliwości. Kolejna sprawa dotyczy rodzaju lokaty bankowej. Niektóre depozyty oszczędnościowe charakteryzują się większym oprocentowaniem po spełnieniu specyficznych warunków. Chodzi tutaj, np. o powiązanie lokaty bankowej z rachunkiem osobistym, czy nawet z usługami kredytowymi. W taki sposób inwestor indywidualny jest w stanie wykorzystać cały potencjał konkretnej instytucji finansowej. Multimedialna porównywarka lokat bankowych, koniecznie aktualna to dobra szansa na dywersyfikację oszczędności. Zaleca się, aby inwestor indywidualny nie pozostawał tylko przy lokacie w jednym banku detalicznym, ale raczej przenosił pieniądze pomiędzy depozytami promocyjnymi, na początku. Później wystarczy korzystać z lokat długoterminowych, aby zwiększyć szansę na lepszy zarobek. W okresie niskich stóp procentowych opłacalność lokaty bankowej jest znikoma, ale dalej pozostaje tutaj czynnik ochrony wypracowanych oszczędności przed zgubną inflacją.

Zachowanie chociaż jednej lokaty bankowej jest zatem obowiązkowe praktycznie w każdym budżecie domowym i chociaż niewielki zysk przy niskich stopach procentowych obowiązuje, to przy dobrym porównaniu zmieniasz sytuację budżetu gospodarstwa domowego na lepsze. Co myślisz o wskazanych zasadach oszczędnościowych?

 
03 12 18 - 12:49 | | Default