Kategorie

Linki

Nowe komentarze

Lokata na wkład własny

W niedługim czasie banki będą udzielać kredytów hipotecznych tylko tym wnioskującym, którzy posiadają co najmniej 20 % wkład własny. Czasy kredytów udzielanych na 100 % wartości nabywanej nieruchomości już dawno za nami. Dzisiaj trzeba mieć co najmniej 5 %, w przyszłym roku 10 % i wreszcie 20 %. Przy zerowych oszczędnościach trzeba na wkład własny zacząć oszczędzać jak najwcześniej. Pytanie jednak brzmi za pomocą czego i jak?

Przy oszczędzaniu na wkład własny trzeba odrzucić pomysł ryzykownych inwestycji. Będzie nam potrzebny produkt bezpieczny, taki, który ochroni nasze pieniądze przed inflacją i pozwoli cokolwiek zarobić. Wymogi te spełniają lokaty bankowe. Najpierw trzeba jednak zgromadzić jakikolwiek kapitał by móc założyć lokatę. Swoją drogą regularne oszczędzanie na wkład własny przygotuje nas do regularnej spłaty kredytu hipotecznego. Jeśli tylko możliwości pozwolą warto co miesiąc odkładać 1000 zł. Po 12 miesiącach będziemy już mieć 12 tysięcy złotych. Spokojnie więc będziemy mogli rozglądać się za lokatą bankową.

Lokaty bankowe zakładane są na określone terminy czasowe. Lokata może trwać nawet jeden dzień, miesiąc, trzy miesiące czy rok. Z kwotą 12 tysięcy złotych możemy rozglądać się za lokatą długoterminową. Istnieje jednak jeden szkopuł. Pieniądze z lokaty długoterminowe nie tylko nie można wypłacić przed końcem trwania umowy, pieniądze na lokatę nie można więc wpłacić. Pozostają nam więc dwa wyjścia. Przez kolejny rok odkładamy środki na koncie oszczędnościowym by po 12 miesiącach założyć nową lokatę powiększoną o uzbieraną sumę. Drugie wyjście to założenie w ciągu roku kilku krótkoterminowych lokat. Minimalna kwota od jakiej można założyć lokatę wynosi zaledwie 1000 zł. Co miesiąc możemy więc zakładać nową lokatę. Czy jest to korzystne rozwiązanie? 

Najwyższe oprocentowanie lokaty bankowej na trzy miesiące wynosi 5 %. Jest ono dostępne wyłącznie dla nowych Klientów baków. Trzeba więc liczyć się z tym, że na lokacie trzymiesięcznej zyskamy maksymalnie 3,6 % w skali roku. Z kolei oprocentowanie 12 miesięcznej lokaty w skali roku może wynieść 3,3 %. Z kwoty 12 tysięcy, po zakończeniu trwania lokaty zyskamy 396 zł. Przy drugim rozwiązaniu pierwsza lokatę zakładamy dopiero po uzbieraniu 3 tysięcy złotych, co przedstawione jest poniżej:

  • I lokata: 3 000 x 0,9 % (3,6 % dotyczy rocznego oprocentowania)= 27 zł zysku z lokaty
  • II lokata: 3 027 x 0,9 % = 27,24 zł zysku
  • III lokata: 3054,243 x 09 % = 27,49 zł
  • IV lokata : 3081,67 zł x 0,9 %= 27,73 

Przy opisanym wyżej przykładzie zysk z lokat wynosi zaledwie 109,46 zł. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest zawarcie lokaty na 12 miesięcy z z niższym rocznym oprocentowaniem wynoszącym 3,3 % dającym jednak 396 zł zysku.

 
24 12 14 - 09:31 | | Default
Użyte znaczniki: , , ,