Strona główna
Wady i zalety okien dachowych z drewna i PVC
Wady i zalety okien dachowych z drewna i PVC

21.06.2024

Wady i zalety okien dachowych z drewna i PVC

Decyzja o wyborze odpowiednich okien dachowych może być trudna, zwłaszcza gdy stajemy przed dylematem, czy wybrać okna z drewna, czy z PVC. W obu przypadkach montaż okien dachowych jest kluczowym etapem, który wpływa na ich funkcjonalność i trwałość. Warto więc przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom obu materiałów, aby dokonać świadomego wyboru.

 

Drewniane okna dachowe – naturalny urok i wytrzymałość

 

Okna dachowe wykonane z drewna cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją estetykę i naturalny wygląd, który wprowadza do wnętrza ciepłą atmosferę. Drewno jest również materiałem ekologicznym, a jego właściwości termoizolacyjne sprawiają, że montaż okien dachowych z tego surowca przyczynia się do oszczędności energii. Dodatkowo drewniane okna są odporne na zmiany temperatur oraz wilgoć, co przekłada się na ich trwałość.

 

Niestety, drewniane okna dachowe wymagają regularnej konserwacji, takiej jak malowanie czy impregnacja. To może być dla niektórych osób uciążliwe i czasochłonne. Ponadto cena takich okien może być wyższa niż w przypadku okien z PVC. Warto jednak pamiętać, że montaż okien dachowych z drewna to inwestycja na lata, a ich wartość estetyczna i funkcjonalność rekompensują wyższy koszt.

 

PVC – praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie

 

Okna dachowe z PVC są najczęściej wybierane przez inwestorów ze względu na ich korzystną cenę oraz łatwość w utrzymaniu. Montaż okien dachowych z PVC jest również prosty, co przyspiesza realizację inwestycji. Właściwości termoizolacyjne tych okien są porównywalne z drewnianymi, co sprawia, że są one efektywne energetycznie.

 

Wadą okien z PVC może być ich wygląd – niektórzy uważają, że plastikowe okna nie mają takiego uroku jak drewniane. Jednak producenci oferują coraz więcej modeli z imitacji drewna, co pozwala na uzyskanie podobnego efektu. Ponadto okna z PVC mogą być mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż drewniane, ale za to nie wymagają tak intensywnej konserwacji.

 

Wybór odpowiednich okien dachowych – na co zwrócić uwagę?

 

Podczas wyboru okien dachowych warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, należy ocenić warunki panujące na poddaszu – jeśli jest tam duża wilgotność, lepszym rozwiązaniem mogą być okna z PVC. Po drugie, warto zastanowić się nad swoimi preferencjami estetycznymi – jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie, drewniane okna będą lepszym wyborem.

 

Ostatecznie decyzja o wyborze okien dachowych zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ważne jest jednak, aby nie zapominać o kluczowym etapie, jakim jest montaż okien dachowych. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy gwarantują kompleksowy serwis okien dachowych oraz ewentualną wymianę okien dachowych w przyszłości.